Prima probă că serviciile secrete au inventat titulatura de partide extremiste

Andrei Marcu ACTUALITATE POLITIC

A apărut prima probă că serviciile secrete din Europa au creat calificativele de extremiste pentru partidele patriotice din statele membre ale UE. Serviciul german de informații a desemnat astăzi dimineață partidul Alternativa pentru Germania, ca fiind o organizație extremistă ce amenință ordinea democratică, informează Mediafax.
Asta se întâmplă cu doar câteva zile înainte ca Friedrich Merz, liderul conservatorilor, să fie învestit în funcția de cancelar. Între timp, sprijinul electoral pentru AfD se menține ridicat, iar analiștii avertizează că noua clasificare ar putea întări discursul partidului, potrivit căruia este victimă a sistemului politic german. AfD a obținut între 19,5% și 20% din voturi la ultimele alegeri. Acum, partidul se află pe primul loc în sondaje, pentru prima dată în istorie, notează The Guardian.


Această catalogare permite autorităților să utilizeze metode sporite de monitorizare, precum interceptări sau recrutarea de informatori, mai scrie publicația britanică.
ttps://newstand.ro/2025/05/02/romania-isi-alege-un-nou-presedinte-extremistul-de-dreapta-simion-are-perspective-bune/

Loading...

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Check Also
Simion a votat de dimineață împreună cu Georgescu
George Simion s-a prezentat azi dimineață la vot, la ora 8, împreună cu președintele ales ...